Uitstel pensioenoverdracht vraagt om harde waarborgen voor wethouders.

ABP heeft laten weten dat de overdracht van de pensioenen van politieke ambtsdragers op 1 januari 2028 volgens de huidige planning niet haalbaar is. Ook ontbreken volgens ABP nog belangrijke voorwaarden voor een goede uitvoering.

Wij hebben het wetsvoorstel uitgebreid onderzocht, een consultatiereactie ingediend en contact gezocht met verschillende betrokken partijen. Daarbij hebben wij gewezen op de risico’s van vertraging, onduidelijkheid over indexatie en onvoldoende compensatie.

Directeur Hatte van der Woude:

“Het gaat om het pensioen van vele huidige en voormalige wethouders. Zij mogen niet de rekening krijgen van vertraging of onduidelijke afspraken. Wij hebben deze risico’s vroegtijdig aangekaart. Wethouders en oud-wethouders mogen niet financieel worden benadeeld doordat de overdracht vertraging oploopt of afspraken niet duidelijk zijn.”

De Wethoudersvereniging steunt de overgang naar ABP per 1 januari 2028. Maar een zorgvuldige uitvoering vraagt om duidelijke en wettelijke waarborgen voor de deelnemers. Dat geldt zeker als de overdracht later plaatsvindt. De Wethoudersvereniging verwacht van alle betrokken partijen dat ze het belang van de deelnemers voorop stellen.

Uitstel heeft concrete gevolgen:

Actieve wethouders moeten langer wachten op duidelijkheid over een mogelijke compensatie voor het vervallen van de doorsneesystematiek.
De onzekere tussenperiode wordt langer. Daardoor blijft langer onduidelijk hoe opgebouwde en ingegane pensioenen worden verhoogd en welke rechtsbescherming daarbij geldt.

De Wethoudersvereniging blijft de verdere behandeling van het wetsvoorstel volgen en actief input leveren. Ook blijven wij in contact met betrokken partijen en aandacht vragen voor duidelijke informatie, controleerbare pensioenberekeningen en goede bescherming bij vertraging.

Lees de volledige consultatiereactie van de Wethoudersvereniging

ChatGPT Image Sep 17 2026 04 49 29 PM