VNG rapport: Digitale veiligheid en de gemeentelijke bestuurder

'Digitale veiligheid: kerntaak voor gemeenten', onder die titel maakte de VNG een korte animatie. In 2 minuten komen de belangrijkste dreigingen aan bod waarmee gemeenten en de informatiesamenleving te maken kunnen krijgen: een hack, ransomware en datadiefstal.

Nederlandse gemeenten staan in toenemende mate onder druk van de dreiging van ransomware-aanvallen. Dat constateert de Informatiebeveiligingsdienst (IBD) van de VNG in haar tweejaarlijkse ‘Dreigingsbeeld informatiebeveiliging 2023-2024’. Hoe ingrijpend zo’n aanval kan zijn voor inwoners, ondernemers en de eigen medewerkers, bleek eerder dit jaar nog in de gemeente Buren. Bij deze gemeente werden bestanden versleuteld door criminelen die losgeld eisten en vervolgens gegevens publiceerden op het darkweb. Deze dreiging voor gemeenten past in een landelijk beeld van toenemende scheefgroei tussen dreiging en weerbaarheid dat de NCTV onlangs publiceerde. Het hele rapport is hier te lezen.