‘Het goede doen’, of ‘doen wat nodig is’ voor de gemeente
Van wethouders wordt gevraagd dat zij ‘het goede doen’, of ‘doen wat nodig is’ voor de gemeente. Het klassieke begrip hiervoor is praktische wijsheid. De Wethoudersvereniging biedt hiervoor een tweedaags traject aan, uitgevoerd door de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur (NSOB).
‘Het goede doen’ is een mooie gedachte, maar tegelijkertijd in de praktijk lastig, omdat er nou eenmaal omstandigheden zijn waarin het onduidelijk en omstreden is wat het goede is. Wanneer het haast onmogelijk lijkt nog goed te handelen, er dilemma’s aan de orde zijn, waarden onder druk staan - daar is praktische wijsheid vereist.
We leven in een tijd waarin het alsmaar lastiger lijkt te worden het goed te doen als politiek bestuurder. Er wordt veel van de gemeente verwacht, al dan niet omdat we die verwachtingen zelf hoog leggen, of omdat middelen en mensen beperkt zijn. Met de beste bedoelingen werken we aan goed uitgedachte plannen om een bijdrage te leveren aan het leven van mensen, maar toch lopen we – zowel in onze eigen organisatie als daarbuiten - regelmatig tegen een muur van onbegrip en weerstand aan. In deze tweedaagse gaan we op zoek naar hoe dat komt en wat de mogelijkheden zijn om in die precaire situaties toch te handelen, met aandacht voor jezelf én je omgeving, vanuit praktische wijsheid. Dat doen we zowel diepgravend, gebruik makend van de klassieke en moderne filosofie, alsook praktisch en in gesprek, toegespitst op uw eigen bestuurlijke vragen.
We geven drie aspecten van praktische wijsheid bijzonder aandacht:
1. De ambiguïteit van het goede
Bestuurlijk hebben we allemaal de ervaring dat iets dat aanvankelijk goed leek, niet goed uitpakte. Wat in het ene geval goed is, hoeft dat in het andere geval niet te zijn. Morele principes of bestuurlijke ervaring kunnen helpen, maar kunnen ook in de weg zitten. Het goede is kwetsbaar. Wat kunnen we eigenlijk weten over het goede?
2. Politiek en conflict
Praktische wijsheid in een politieke omgeving gaat over pluraliteit en de mogelijkheid van conflict over de vraag wat het goede is. Daardoor ontbreekt het aan een fundament om te bepalen wat het goede is, maar tegelijkertijd moet de wethouder zich er wel naar uitstrekken. Hoe ziet dit er dan uit?
3. Politiek, emoties en ‘delibereren’
Praktische wijsheid is niet alleen een kwestie van het verstand, maar ook, of juist, van de emoties. Die kunnen politiek hoog oplopen, in de gemeenteraad, maar ook bij de bestuurders zelf. Wat is een verstandige manier om emoties, verstand en morele vragen met elkaar in lijn te brengen?
Met deze drie aspecten, theoretische inleidingen, eigen inzichten en dialoog ontwikkelen we met elkaar een denkkader om morele vraagstukken te verkennen en te duiden. De docenten zijn dr. Henk den Uijl en em. prof. dr. Paul Frissen. Naar aanleiding van de tweedaagse verschijnt ook een publicatie.
Kosten
Gratis voor leden